Až budu mít jednou dceru

26. července 2016 v 12:40 | Kerr |  SOME SHITS
Věřím tomu, že jednou budu fakt dobrá máma.
Občas potkávám v nákupních centrech takový ty matky, který si tam jdou koupit nový boty a svoje děcka tam nechají pobíhat, ať si dělají co chtějí. Ať si tahají zboží z regálů, otravují ostatní, řvou tam, po všem lezou, všechno olizujou a já nevím co. Nic proti tomu nemám, ať si každý svoje dítě vychovává jak chce, jen mi to vždycky připomene takovou otázku- jak budu vychovávat dítě já? Jak chci, aby se moje dítě chovalo? Začnu u holčičky.

Chci jí naučit jíst špagety vidličkou a lžící, ne nožem. Nechci jí je krájet na malý kousky, chci, aby uměla zdvořile jíst odmala. To samé platí pro jakékoliv jídla a stolování. Vědět, na jakou stranu patří vidlička, lžíce a nůž, jak se prostírá a jak se správně drží, jak se pokládá když chci pokračovat/skončit s jídlem.. Chci jí naučit, jak vystupovat v šatech z auta bez toho, aby jí vylezly kalhotky. Jak má pečovat o své vlasy. Nikdy jí nebudu bránit v jejích experimentech na vlasech, ať si je ostříhá jak chce. Jen jí upozorním, ať mi to ohlásí, abychom zašly ke kadeřnici a ta se o ní pěkně postará. Chci, aby si uměla umýt vlásky a použít i kondicioner, hezky si je česala, chodila spát s rozpuštěnýma vlasama, aby se jí nelámaly a hezky používala i olejíčky a masky, aby je měla krásně lesklý. Chci jí naučit několik jednoduchých účesů, nějaký cop, messy drdol, dva drdůlky. Aby si je uměla udělat kdekoliv i beze mě a nechodila v neupravených mastných vlasech, protože to je prostě hnus i u těch malých holčiček. Chci jí naučit trpělivosti a taky rozvážnosti, protože to se jí bude v životě vážně hodit. Co se týče oblečení, rozhodně je podle mě lepší, když se holka učí módě odmala. Neříkám cpát jí do hlavy názvy módních značek a ikon, jen mi přijde mnohem rozumnější se jí ptát, co chce ona a kombinovat to s nějakýma normálníma věcma. Pořídit jí džíny, hezký šatičky, nějakou sukni, ale všechno jak pro dospělý, akorát ve zmenšený velikosti. Takový ty šíleně svítící barvy, šílený materiály, divný nařasení sukýnek a já nevím co všechno je podle mě nevkusný. Teda, je mi jasný, že malý dítě se akorát všude ušpiní, na hřišti umaže, od jídla pokydá.. Myslím tu starší holčičku, třeba od šesti let výš :D
Chci, aby si rozvíjela slovní zásobu už odmalička. Budu s ní chodit do knihovny, zařídím jí kartičku a budu matka, která jí bude příkladem- budeme číst spolu, vždycky večer před spaním. Chtěla bych jí pouštět pohádky i v angličtině už úplně odmalička, aby si to osvojila a měla lehčí učení cizího jazyka. Vemte si, jak je angličtina důležitá teď, tak co teprve třeba za deset let.
Taky jí chci naučit zacházet s penězi, aby pochopila jejich cenu, sama si později vydělávala a nebyla závislá na příjmu svých rodičů.
No a jako poslední, chci pro ní být kámoška a ne přísná matka, která jí štve.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 26. července 2016 v 13:23 | Reagovat

A pak přijde puberta, ono už stačí předpuberta, neočekávanej nával hromonů a navzdory všem přípravám najednou nebude chtít mít s mámou nic společnýho a cokoli jí říkat :D To se taky může stát :D Ale do té doby je důležitý vštípit spoustu zvyků, které by člověk měl mít už jako malej. I když si nemyslím, že krájet nejdřív jídlo na menší kousky je špatný, protože spousta jídla jinak skončí na zemi nebo na oblečení, protože to malý dítě neupižlá. Nebo to myslíš jen špagety? To mi nikdo nikdy nekrájel, zvláštní zvyk. A ještě k těm vlasům - já chodit spát s rozpuštěnými, tak se můžu ráno česat leda nůžkama, protože je nerozmotám. Když má někdo dlouhé a hodně se převaluje, tak to už je lepší, když jde spát s copem. Aspoň mně se to osvědčilo.

2 Kerr Kerr | Web | 26. července 2016 v 13:59 | Reagovat

[1]: S tím stolováním jsem samozřejmě myslela v trochu pozdějším věku, nebudu dávat půlročnímu dítěti do ruky vidličku a nůž, at si to nakrájí samo, to určitě ne!:D
Já mám své vlasy přirozeně trochu vlnité, tak když je bude mít po mě, může spát v rozpuštěných!:D

3 Alex Alex | Web | 27. července 2016 v 13:44 | Reagovat

Máš to pěkně naplánované, to se musí nechat :) Nejvíce se mi líbí, že pro ni chceš být jak kamarádka a ne přísná máma :) já spím vždy s rozpuštěnými vlasy, ale občas je rozčesat je docela zážitek :D a třeba co se špaget týče - mohli mě to učit pořád dokola, ale protože mi špagety nechutnají, sabotovala jsem i učení jezení :D

4 Jana Jana | Web | 27. července 2016 v 14:08 | Reagovat

Krásný předsevzetí...kdoví, třeba to vyjde!

5 Susane S. Susane S. | Web | 27. července 2016 v 17:58 | Reagovat

Jako naplánované to máš pěkně. Ale kdo ví jak to bude v budoucnu. Aby jsi pak nebyla zklamaná. :-) Mě se takovýhle plány nelíbí. Mít nalajnovaný dopředu jak budu vychovávat dítě, když jsem sama ještě dítě, je trochu divný. Nakonec to dítě vychováš uplně jinak, protože bude jiná doba. Angličtina je sice důležitá, ale vtloukat malému dítěti do hlavy krkolomnou ájinu už od útlýho věku, kdy ani neumí pořádně svůj mateřský jazyk, to mi taky přijde zbytečné. Promiň, ale tvoje výchova se mi nějak moc nezamlouvá. Přijde mi to takové zbytečně přehnané. Ale je to tvůj pohled na věc, bude to přeci jen tvé dítě. :-) Fandím ti. Jo a ještě to s těma vláskama, chodit spát s rozpuštěnýma ty vlasy láme nejvíce :DD

6 Susane S. Susane S. | Web | 27. července 2016 v 18:00 | Reagovat

[5]: a ještě jsem chtěla dodat, že dítě samozřejmě nebudeš vychovávat sama, takže tohle plánování ti bude taky k ničemu když tvůj partner bude mít jiný pohled na vychovávání dětí. :-)

7 Sisse Sisse | Web | 27. července 2016 v 23:30 | Reagovat

Tak tohle je úplně mimo mě, vůbec nevím jestli chci mít dítě a asi bych svoje dítě vychovávala tak jak mě vychovávala moje máma. Není to sice nijak tip ťop výchova jakou popisuješ nahoře ty, protože z mojí výchovy jsem se naučila držet vidličku v druhé ruce a špagety mám vždycky až za ušima, ale nebudu to určitě tolik hrotit, stejně každý člověk má svojí hlavu a stejně to udělá podle sebe. S tou angličtinu ale souhlasím, jazyk je důležitý a když budu umět anglicky hodně dobře, určitě bych své děti učila už od jejich prvních slov i anglicky. Třeba partner by na ni mluvil anglicky a já česky, aby se to nepletlo. Sice v tom bude mít guláš ale později jí/jemu to přijde normální a angličtina se lépe nenaučí.
Pěkný článek, ale fakt nevím jestli bych měla trpělivost takhle na všechno dbát, když budu muset obstarat celou domácnost a ještě kontrolovat každou věcičku u výchovy tak jak bych chtěla. Nevím, nad výchovou jsem nikdy nepřemýšlela a asi nijak do hloubky hoodně dlouho nezačnu :D :)

8 K. W. S. K. W. S. | Web | 28. července 2016 v 20:52 | Reagovat

Až budeš mít jednou dceru, tak jí hlavně vysvětli, že pokud ji nemá okolí považovat za neestetickou šunku, ať radši nepoužívá fonty bez české diakritiky.

Vážně, to ti to patkové "Č" v tom nadpise nevadí?

9 Kerr Kerr | Web | 28. července 2016 v 22:43 | Reagovat

[8]: Nevadí :D

10 Nany Nany | Web | 30. července 2016 v 17:15 | Reagovat

Já o tomhle také často přemýšlela. Ale rovnou jsem si řekla, že všechny plány, co se udělám, se stejně budou v průběhu let měnit, zvlášť pak ve chvíli, kdy dítě opravdu budu mít :)
Rozhodně souhlasím s tím, že bych chtěla svoje dítě naučit dobré péči o sebe. Já jsem v takovém tom věku, kdy už se děti pomalu učí starat se sami o sebe, bohužel neměla mamku při ruce a dodnes cítím, že by to určitě vypadalo jinak.
A hlavně souhlasím s angličtinou, už i dnes je neuvěřitelně důležitá, kdo ví, jak to bude za deset, nebo dokonce dvacet let. Na druhou stranu bych se ale snažila o to, aby umělo dobře česky a aby umělo dobře mluvit (a nemělo problémy jako já nyní).
A v neposlední řadě se taky budu snažit o to, aby mělo přístup k technologiím omezený. Určitě bych se nebránila koupi (pokud by byly finance) telefonu nebo počítače i v relativně brzkém věku, ale snažila bych se o to, aby přístroje využívala jen v těch nutných případech a jinak chodila normálně ven :)
A celkově si myslím, že bych se s výchovou snažila být podobná mojí mamce a taťkovi, možná nebyla stoprocentně dokonalá, ale jsem za ni neskutečně vděčná :)

[8]: Na fonty bych ji taky naučila. Jojo, taky mi to vadí :D Ale je to jen v záhlaví a ne ve článku, což mi přijde stokrát horší, když vidím blogy, kde je i celý článek formou dvou fontů kvůli háčkům :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.