Vy si taháte jídlo na dovolenou? TRAPNÝ.

29. července 2015 v 11:10 | Kerr |  SOME SHITS
Právě sedím na balkoně u Chorvatské pláže, hřeje tu na mě sluníčko a já si užívám klidu, kdy nic nemusím dělat. Před chvílí jsem dojedla svůj ovocný salát a teď přemýšlím o tom, jestli si dám k obědu těstoviny, zmrzlinu nebo pizzu. Při všem tom přemýšlení o jídle jsem si vzpomněla na nedávnou diskuzi na Vintedu o tom, jak se kdo stravuje na dovolené- a myslím, že k tomu potřebuji delší vyjádření, než je mi umožněno v komentářích na již zmíněném webu.

Já jezdím s rodiči na dovolenou do Chorvatska asi od jedenácti let, před tím jsme bývali v Itálii nebo někde po České republice. Od té doby, co trávíme pár dní u moře, taháme jídlo s sebou. Nevidím na tom nic špatného, dělá to většina rodin, které znám. Co tedy "labužníkům" vadí na stravě dovezené z domova?

Fuj, konzervy nejim ani doma, na dovolený už vůbec.

A kdo říká, že jíme konzervy? Existuje takový nespočet jídel, že snad ani není nutné tahat s sebou nějaké konzervované jídlo. Těstoviny, špagety, rýže, soya, tofu. Jediné, co tu máme v konzervách je velký množství tuňáku, protože ten milujeme všichni :D Na druhou stranu nevidím ani nic nechutného na tom, přivést si například omáčku do špaget nebo těstovin ve sklenici. To, že to tihle gurmáni jedli doma jako malí z odporných levných konzerv ze sámošky přeci neznamená, že ty dražší a ověřené omáčky budou naprosto stejné.

Když někam jedu, tak nechci stát v kuchyni od rána do večera, chci si to užít.

Jejda, tohle je zřejmě názor někoho, kdo vyvařuje svému příteli (většinou to psaly bezdětné slečny) svíčkovou, omáčky, dělá poctivé knedlíky a ke každému hlavnímu jídlu přidává i polívku. Pak se nedivím, že když jedou na dovolenou, jsou rády, že si chlap vystačí s pizzou z pláže a ony si oddechnou. Proč ale pro některé znamená vaření=dlouhé trávení v kuchyni? Jak už jsem se zmínila, takové špagety se rozhodně hodinu v hrnci neutápí, stejně tak jako nějaká další lehčí jídla. A ani to nemusí být nezdravé fast foody, stačí se jen vyznat.

Když nemáte peníze, tak na dovolenou nejezděte. Já radši zajdu do restaurace.




Zrovna letos jsme ve skvělým městě- apartmán máme kousek od náměstí, odkaď se dostanete na pláž (která je asi minutu cesty) k pizze, zmrzlině, studenáči a dokonce i restauracím. Jedna je jen na ryby, druhá slouží spíš jako pizzerie. Pak je tu jedna, která působí strašně pěkně- a hlavně vaří masová, vegetariánská i veganská jídla. Mají ohromný výběr jídel a řekla bych, že i celkem levně. Dokázala bych si představit, že v takové "restauraci" jím třeba každý den večeři, ale proboha, kolik teda utratíte za jídlo vy, pokud se stravujete v průměrně drahých (a jakože tady jsou vážně celkem drahé) restauracích každý večer i oběd? 200 kun (přes 600 Kč) za večeři pro jednoho, která obsahuje mísu zeleniny a rybu? To mi přijde vážně uhozený. I když si myslím, že bychom ty peníze na každodenní vysedávání po restauracích měli, jsem si jistá, že bychom to prostě neutratili. Je to neskutečně natažená pálka. Navíc, vysedávání v restauracích mě taky extra neláká, možná jsem divná, ale radši zakousnu něco dobrýho při procházce, nebo klidně chvilku času obětuji vaření.

Vystačím si na ovoci a věcech z místa, nemusím nic brát.

Svatá pravda, taky bych přežila na ovoci, pizze, zmrzlině, kukuřici, popcornu a dalších věcech, který se prodávají podél pláží. Taky jsem si jistá, že nikdy jindy v roce nesním tolik nezdravých, ale skvělých věcí! Na druhou stranu, bereme třeba i nutelu, marmeládu nebo takové věci :P

Na dovolenou jedu poznávat kulturu, takže i jídla- proč bych vařila?

Třeba proto, že jedeš na místo už po několikáté. Jasný, ono je něco jiného jet s přítelem každý rok na jiné místo, do jiné země, za jinou kulturou. Ale pokud jede rodina například znovu do Chorvatska, Itálie nebo jiných míst, co má jako objevovat? Pokud jim vyloženě nechutnají věci typické pro místo (například mě strašně smrdí všechny ryby, které se tu dělají, takže bych je do pusy nestrčila za žádnou cenu) proč se nutit? :D

Čím to ukončit?
Jednoduše se neserte lidem do toho, jak se stravují, co dělají nebo čím si utírají zadek.

 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Denyii dříve jenom deny :) Denyii dříve jenom deny :) | Web | 29. července 2015 v 13:01 | Reagovat

Máš pravdu, my sice jezdíme na dovolenou letadlem do hotelu-tím pádem opravdu jídlo nebereme, ale dříve jsme také jezdili do Chorvatska a jídlo jsme sebou také vozili. Pamatuju si, že jsem tam jedla hlavně kolínka s kakaem (byli mi asi tři, takže jsem nic moc jinýho nejedla) a také občas nějaká polívka z pytliku. Fakt nechápu lidi, kteří tohle odsuzují, i když je pravda, že taky někdy řeknu na ten způsob "jedu na dovolenou si užívat, ne vařit", ale vidím, že to je fakt nesmysl. Myslím, že by si to mělo uvědomit víc lidí... :) Super, že to konečně někdo napsal!

2 Eluš-chan Eluš-chan | 29. července 2015 v 20:01 | Reagovat

My osobně jezdíme do Itálie (lyžovat) skoro každý rok a také si s tebou vozíme jídlo. Na svahu se prostě nelze najíst hned tak v nějaké restauraci a tak je nejlepší chleba a řízek v batohu. Nechápu lidi, kteří (stejně jako jsi psala) mají potřebu utrácet jen za "tamější" jídlo. Ano, když se jede k moři do 4 hvězdičkového hotelu, tak samozřejmě nepovezu svoje jídlo, ale do kempu je přeci jen lepší vzít si tu tašku jídla, než každý den utrácet za jídlo v restauracích :)

3 cincina cincina | Web | 29. července 2015 v 22:56 | Reagovat

Jakože... když jedeme k moři a nemáme all-inclusive, tak si taky bereme jídlo, např. těstoviny a to, co vypisuješ. I sardinky:) Ale přímo konzervy nebereme... já to ani nejím, takže...:D
Jo, ty některé restaurace mají draho:) To my se jednou byli taky takhle navečeřet a pak ten účet... no katastrofa:D Ale nebylo to AŽ TAK drahý.
Tak my pokaždé jezdíme někam jinam:) A objevujeme neustále:)

4 V. V. | Web | 1. srpna 2015 v 18:23 | Reagovat

K moři nejezdím, ale když jde člověk na několikadenní trek do hor, tak to jídlo s sebou tahat prostě musí :-D

5 Al. Al. | Web | 2. srpna 2015 v 10:40 | Reagovat

Ámen :D Sama bych to nenapsala líp.

My jezdíme od mých 4 let do Itálie, což je nějakých 15 let na to stejné místo a vůbec nám to nevadí :D Ani to, že s sebou táhneme vlastní jídlo, samozřejmě na cestu pořádnou zásobu řízků a ještě pořádnou zásobu alkoholu :D

I když je fakt, že když jsme jednou měli all-inclusive, tak to byla paráda a nemuseli jsme se o nic starat :).

6 kathika kathika | E-mail | Web | 2. srpna 2015 v 18:57 | Reagovat

My keď chodíme na dovolenku, tak väčšinou si niečo zobereme so sebou, ale skôr to robíme tak, že si nájdeme supermarket na mieste a nakúpime si tam a potom si varíme. Napríklad v Taliansku sme si kúpili v Lidl omáčky a také ich miestne veci, ale niečo sme mali aj z domu. A raz, max dvakrát za pobyt sa ideme najesť do reštaurácie. :)
Ale tak ja nevidím nič zlé na tom, ak si niekto zobere jedlo z domu. :) Je to každého osobné rozhodnutie. :)

7 anonymka007 anonymka007 | 8. srpna 2015 v 20:22 | Reagovat

Páni, super článek. :) Když jsem o tom základala téma na Vinted, tak s rýpáním jsem počítala, ale upřímně jsem netušila, jaká se tam srthne hádka. :D No, jak bych to shrnula já. Když už jedeme k moři, tak na stejné (ověřené) místo do Chorvatska. Do restaurací nechodíme, je to dražší, takže si vystačím s pizzou nebo něčím takovým. Jelikož se snažím jíst zdravě, tak to pro mne byl ze začátku problém, co tam asi tak budu jíst. Ale jelikož je léto, tak jsem si řekla, že si to prostě užiju a tu pizzu si s radostí dám. :D Také jsem nevěděla, co si tam budu vařit, konzervy atd. nejím ani doma, tak jsem to nechtěla jíst moc ani tam, ale nakonec jsem si tam vařila kuskus, špagety atd. koupila si ten jejich "kruh bijeli", na tržnici jsme si koupili nějaké ovoce a zeleninu, ráno jsem si dělala snídaně jako doma a přežila jsem. :) Takže asi takto. :)

8 World by Jane World by Jane | Web | 10. srpna 2015 v 11:22 | Reagovat

Já když jedu s mamkou a s taťkou a s bráchou na dovolenou do Chorvatska, tak vždycky bereme jídlo s sebou. A důvod? Protože v Chorvatsku nedělají jídla, na které jsme zvyklí, ryby nejíme, takže bychom si v restauraci asi nic nevybrali...

A když jezdíme do ČR, tak na obšdy chodíme třeba do té restaurace, ale snídaně a večeře máme svoje. Nějaké jídlo si přivezem s sebou, nějaké tam koupíme, ale většinou jsme někde mimo civilizaci:D takže tam je jen nějaká mini samoobsluha...

9 Ter Ter | E-mail | Web | 19. srpna 2015 v 14:01 | Reagovat

Skvělý článek. Mám na to naprosto totožný názor jako ty. V kuchyni netrávíme tunu času, ale na druhou stranu, když tam ta kuchyň už je, proč ji trochu nevyužít. My to míváme většinou tak, že si každý den dáme jedno teplé jídlo někde venku, ale né vždy jsou to restaurace, třeba když jdeme na výlet tak si koupíme něco po cestě u stánku a tak. Ale jinak vždy na večeři máme potraviny ze supermarketu - hlavně pečivu a jak už si zmínila, třeba právě toho tuňáka v konzervě. Ten je prostě skvělý a já ho jím i doma. S poznáváním kultur je to fajn, ale jelikož většinou cestujeme jen tak po česku, tak toho v jídle moc co poznávat není. Letos jsme byli teda na Slovensku, tak jsem si jednou dala halušky s brynzou a tím to tak nějak skončilo. :P Takže za mě veliká pochvala za tento článek. :)

10 Ter Ter | E-mail | Web | 19. srpna 2015 v 14:01 | Reagovat

Skvělý článek. Mám na to naprosto totožný názor jako ty. V kuchyni netrávíme tunu času, ale na druhou stranu, když tam ta kuchyň už je, proč ji trochu nevyužít. My to míváme většinou tak, že si každý den dáme jedno teplé jídlo někde venku, ale né vždy jsou to restaurace, třeba když jdeme na výlet tak si koupíme něco po cestě u stánku a tak. Ale jinak vždy na večeři máme potraviny ze supermarketu - hlavně pečivu a jak už si zmínila, třeba právě toho tuňáka v konzervě. Ten je prostě skvělý a já ho jím i doma. S poznáváním kultur je to fajn, ale jelikož většinou cestujeme jen tak po česku, tak toho v jídle moc co poznávat není. Letos jsme byli teda na Slovensku, tak jsem si jednou dala halušky s brynzou a tím to tak nějak skončilo. :P Takže za mě veliká pochvala za tento článek. :)

11 Stewe Stewe | 24. září 2015 v 10:40 | Reagovat

Ahoj paní Kerr, nedávno jsem se začal zabývat tvým blogem a musím říct, že tvé články jsou opravdu pěkné a psané od srdce :D Tenhle článek se mi líbil fakt hodně tak jsem si řekl že ho nemůžu nechat bez komentáře :D S našima už na dovolenou v létě neletam, ale na pobyt u moře all inclusive jídlo nebereme. V zimě jezdíme ale lyžovat do italských Alp, tam bydlíme v apartmánu, protože hotel je fakt hodně drahej i s jídlem, takže na snídani chodíme nakupovat čerstvý housky a k tomu výbornou dovezenou nutellu nebo marmeládu od babi, oběd je jediny jídlo co kupujeme.. většinou je to nějakej hamburger nebo Lasagne za 5€, tuhle italskou pochoutku ale fakt zbožňuju😍 A k večeři Máme vždycky co maminka z místních i dovezenych surovin dokáže u plotny vykouzlit a proto naprosto souhlasím s tvými názory o dovezeném jídle na dovču :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.