Vánoce ve světě-

18. prosince 2014 v 18:52 | Kerr |  SOME SHITS
Za šest dní jsou tady Vánoce a každý z nás se určitě těší na kapra/řízek s bramborovým salátem, na večerní rozbalování dárků a koukání na Popelku či jiné klasicky vánoční pohádky. Přemýšleli jste ale někdy, jak se slaví tento svátek například v Brazílii? Přečetla jsem si pár příspěvků a sestavila pro vás seznam zemí a jejich obvyklé tradice pro toto období. Nahlédněte do jiných zemí a pojďme se společně naladit na vánoční svátky :)


USA
O Spojených státech amerických toho víme, co se týče vánoc, asi nejvíce. Santa Claus, červené ozdoby, sobi a puding. Lidé nakupují v centrech jako šílenci nejméně od října, aby toho stihli co nejvíce- většina lidí je víry křesťanské a přes svátky je tedy většinou všude zavřeno. Na štědrý den se ale obvykle chodí do práce. Pak se podává večeře, děti připraví sušenky a mléko pro Santu a mrkve pro jeho sobi, jde se na mši a dárečky si rozbalují až ráno 25. prosince. Co se týče zdobení stromečků, lidé jsou opravdu velice vynalézaví. Většinou si nevystačí s obyčejnými jednobarevnými ozdobami, jako my češi. Kombinace červené se stříbrnou a dalšími barvami není výjimkou. Taktéž různé řetězy z popcornu jsou velice oblíbené. K večeři volí krocana, kachnu nebo husu.

Austrálie
První stát, který slaví Vánoce. My si na něj musíme počkat ještě dalších jedenáct hodin. V Austrálii vlastně žádné typické vánoce nejsou. Lidé jsou hodně ovlivňovány Santa Clausem (ostatně jako tady v čechách), avšak stále se u nich drží Otec Vánoc. Dekorace jsou většinou nevýrazné, nejobvykleji slaměné postavičky, různě zdobené větvičky a samozřejmě vánoční stromeček. Děti dostávají dárky do punčošek nebo do polštářových povlaků, které většinou nechává "Otec Vánoc" vedle postelí. Dárky si tedy rozbalují ráno. Ani jídlo zde není jednoho tipu. Podává se krocan, kuře, kachna, ale i těstovinové saláty nebo samotné těstoviny, brambory...


Francie
Ve Francii nosí, stejně jako v Americe, dárky Otec Vánoc. Drží se u nich tradice, která je i u nás- každou adventní neděli se zapálí svíčka a děti mají čokoládové kalendáře- jejich předchůdci byly adventní kalendáře obsahující místo čokolád věty z evangelia. Francouzi milují bohatou a pestrou ozdobu jak interieru, tak exterieru. Není tak výjimkou ozdobený celý barák, balkony, okna, dokonce i dveře. Většinou jde o svítivé řetězy, různé svítivé výrobky- sobi, stromečky, řetězy dávají i podél cest nebo na ploty. K štědrovečerní večeři podávají krocana. Francie může být pyšná na nádherné figurky do jesliček, prodávající se v malém městečku Aubagne.

Brazílie
V brazílii nosí dárečky Papai Noel. Prý žije v Grónsku a po příjezdu se převlíká do košile a kalhot, aby mu nebylo moc velké horko. Co se týče večeří, mají je opravdu pestré. Krocany, kachny, husy, mísy s ovocem a zeleninou, rýži, těstoviny, šunky a mnoho dalšího. Říká se, že brazilci jsou o vánocích opravdu veselí. Na ulicích tančí, zpívají a radují se i několik dní po štědrém dnu. Mnoho cizinců k nim jezdí trávit vánoce, protože je to něco originálního. Místo stromečků mají řezané květiny a různé dekorace z květin.


Sepsala jsem pro vás čtyři země, které mi přišly nejzajímavější. Pokud máte zájem, můžete se dočíst o dalších zemích zde:
Odtud jsem také brala většinu své inspirace :)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 neweresth neweresth | Web | 20. prosince 2014 v 6:14 | Reagovat

Jojo, super, že ses vrhla do takového psaní. Je to opravdu zajímavé. Heh, Amerika se cpe prostě všude, je to šílené. Mmm, každý holt tyto dny slaví jinak. Prostě nejvíc se mi pravděpodobně zalíbila Francie, jelikož se hodně podobá těm našim svátkům. Heh, já prostě radši dám na jednotu, než takový obrovský rozlet, jako je třeba v Brazílii, když se budu zabývat jídlem. ^^

2 Rose Tascher Rose Tascher | Web | 21. prosince 2014 v 0:12 | Reagovat

Já jsem si stále říkala, že bych asi nezvladla spát do 25. do rána, než bych se dočkala dárku :D že jsem ráda, že u nás se to dává večer.. Ale letos jsem dostala jeden předčasný dárek a měla jsem ho skovaný ráno pod postelí a bylo to uplně boží :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.